What are you paying?
Posted: Tue Apr 03, 2018 1:12 pm
I was just curious to check in and see what people are paying for their feed in their location. I've been feeding Pro Plan for a while and love it. I had stocked up during sales before I moved to Ohio and am just coming to the end of my last bag, so I went looking around and can hardly believe that it's up to nearly $50 for a 37 pound bag. I also can't seem to find the sales here that I did back west. In CA I usually paid between $25 and $32 for a bag of PPP with whatever combo of sales, promotions, or coupons was available but here I'm hard pressed to find anything similar.
I kept looking around and ended up with Loyall Professional at $24.99 for a 40 pound bag, plus it's at the same feed store where I buy grain for the horse and feed for the chickens so that's one less trip. I was never able to find Loyall before but I know it also gets rave reviews and I like Nutrena a lot. I'm not sure if their branches are the same but my horse is eating their ProForce Fuel and doing fantastic on it. She's down to half of what she was getting before (Tribute Kalm N Easy) and no more ulcers, and it's only $18 a bag ($25 a bag for Purina's equivalent, Ultium).
Anyway, it just got me thinking. Where are you located and what prices are you paying right now for the feed you're using?
I kept looking around and ended up with Loyall Professional at $24.99 for a 40 pound bag, plus it's at the same feed store where I buy grain for the horse and feed for the chickens so that's one less trip. I was never able to find Loyall before but I know it also gets rave reviews and I like Nutrena a lot. I'm not sure if their branches are the same but my horse is eating their ProForce Fuel and doing fantastic on it. She's down to half of what she was getting before (Tribute Kalm N Easy) and no more ulcers, and it's only $18 a bag ($25 a bag for Purina's equivalent, Ultium).
Anyway, it just got me thinking. Where are you located and what prices are you paying right now for the feed you're using?